Lesní mateřská škola Pecka

Lesní mateřská škola Pecka je zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení MŠMT ČR, vítá děti ve věku 3-7 let, které si rády hrají, tvoří či bádají venku. V doprovodu pedagogů a kvalifikovaných průvodců budou zkoumat okolí v menší partě kamarádů. 

LMŠ Pecka má zázemí v kamny vytápěné maringotce s přilehlou a oplocenou zahradou ve Frenštátě pod Radhoštěm. 

Jsme členy Asociace lesních mateřských škol. Připojujeme se k Etickému kodexu pedagoga lesní mateřské školy.

Aktuality

Zápis do LMŠ 10. 5. 2024, 15 – 18 hodin.

Pro školní rok 2024/2025 přijímáme děti i do individuálního vzdělávání.

Kalendář a zavírací dny

1. 9. Pecka slavnost a zahájení školního roku
28. 9.   státní svátek
29. 9.   Michaelská slavnost
2. 10. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
28. 10. státní svátek
1. 11. beseda s místním chovatelem sov
6. 11. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
10.11. Svatomartinská slavnost
17. 11. státní svátek
22. 11. den s kváskovým pečením
4. 12. Návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
12. 12. Vánoce na dědině, Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm
18. 12. Adventní spirála
22. 12. 2022 – 2. 1. 2023 zavřeno z provozních důvodů
8. 1. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
24. 1. beseda s myslivcem
1. 2. Smyslohraní – Dinosauři
5. 2. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
9. 2. Masopustní slavnost, akce s rodiči

21. 2. návštěva muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm – Jak Krtek ke kalhotkám přišel
27. 2. lezení na lezecké stěně ve městě Příbor
4. 3. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
8. 3. Smyslohraní – Tlapková patrola
26. 3.  návštěva knihovny v Rožnově pod Radhoštěm
29.3. Velký pátek – státní svátek
1. 4.   Velikonoční pondělí – státní svátek
8. 4. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
18. 4. Stáj Bonanza, Trojanovice
19. 4. zavřeno z provozních důvodů

20. 4. Den otevřených dveří 10-15 hodin
23. 4. muzikoterapie s Lenkou Břenkovou
10. 5. Zápis do LMŠ Pecka
13. 5. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
29. 5. Studánková slavnost, akce s rodiči
3. 6. návštěva knihovny ve Frenštátě pod Radhoštěm
12. 6. Malý záchranář – 1. pomoc s Kamilou
14. 6. Svatojánská slavnost, akce s rodiči

Mimo uvedené akce LMŠ probíhají akce komunitního klubu, viz záložka komunitní klub.

O školce

Přírodu považujeme za zdravé a inspirativní prostředí pro tělesný i duševní rozvoj dětí. Věříme, že je nejlepším hřištěm, učebnou a zároveň i učitelem. Dění v lesní mateřské škole se odvíjí od koloběhu roku, děti tráví velkou část dne venku a pracují převážně s přírodními materiály. V přírodě mohou objevit svou jemnou
stránku a mohou se i fyzicky tužit.

 

Příroda je pro nás inspirativním zdrojem, zároveň se nechceme schovávat v houští před moderním světem. Pedagogický koncept a denní programy proto u nás zahrnují svobodnou hru venku, edukativní, hudební, sportovní a kreativní činnosti bez tlaku na výkon či výsledek. Plánujeme výpravy do okolí, za kulturou, regionálními tradicemi, řemesly. Chceme děti seznamovat s inspirativními lidmi, zajímavostmi a nabízet jim tak pestrou paletu obohacujících podnětů.

Věříme, že každé jadérko pozná svůj vhodný čas, kdy zapustí kořínky, otevře se novým podnětům a klíčící zájem nechá růst.

Věříme, že uvnitř dětí je čistá radost, zdravá síla a upřímná chuť objevovat svět. Jsme tady, abychom jim pomohli růst v bezpečném, připraveném prostředí, s podporou ukotvených průvodců a přátelské komunity dětských kamarádů i fandících rodičů. Nechceme děti během jejich klíčení a růstu šlechtit, ohýbat (dokud jsou mladé), ani na ně roubovat cizí očekávání. Nepoměřujeme rychlost ani výsledky, fandíme autentičnosti, respektujícímu chování a nenásilné komunikaci. Nechceme nepřipravené jadérko tlačit, aby už už předvedlo, co v něm je. Dáme rozvoji dětí potřebnou volnost, trpělivost, důvěru. Podpoříme je v překonávání výzev, společně s pedagogy a kvalifikovanými průvodci budeme připraveni pomoci a poradit, když to bude potřeba.

„Rostu z Pecky!"

Důležitá je pro nás ekologie a udržitelnost, snažíme se tyto zásady používat co nejvíce. Děti si u nás hrají převážně s přírodními materiály, ale mají k dispozici i hračky, kostky, stavebnice, stolní hry, hudební nástroje, pomůcky pro kreativní tvoření všeho druhu a nářadí vhodné pro děti.

Zároveň bez rozpaků přiznáváme, že občas je fajn přečíst si pohádku v teploučku nad voňavým čajem, nebo postavit městečko z kostek v útulné maringotce. A dát si tam po obědě odpočinkovou pauzu, třeba ke spánku ve spacáku

Děti objevují přírodu pod laskavým vedením průvodkyň.

Věříme, že každé jadérko pozná svůj vhodný čas, kdy zapustí kořínky, otevře se novým podnětům a klíčící zájem nechá růst. Jsme tady proto, abychom uvnitř ukryté bohatství pomohli najít, dobře poznat, přijmout a povzbudit k dalšímu rozvoji.

Dospělí jsou pro děti pak průvodci na jejich objevné cestě i v sociálních dovednostech. Při konfliktech mezi dětmi průvodci nesoudí, nehledají viníka, nemanipulují, ani neřeší za ně, ale jednoduše pojmenují, co vidí, aby mohli děti najít svá vlastní řešení. Při vzdělávacích aktivitách průvodci využívají přirozené dětské zvídavosti a opírají se o vnitřní motivaci dětí. Dítě nijak nehodnotí, ale podporují v jeho sebeuvědomění. Respektují individuální potřeby dítěte a učí jej respektovat druhé. Nedílnou součástí je samostatnost dítěte; dítě si svou činnost vybírá povětšinou samo, rozhoduje si, na co je připravené, spolurozhoduje o cíli výpravy a učí se zvládat sebeobsluhu – ve stylu pomoz mi, abych to dokázal sám. Děti nejsou srovnávány a důraz je kladen na nerivalitní aktivity.

Galerie

Jak to vypadá v lesní mateřské škole v zimě?

Nemrznout tam ty děti? Určitě někde pod stromem drkotají zuby. V mokrém oblečení. Pak si dají oběd ve vymrzlé maringotce a drkotají dál. A nenaučí se nic!

Nebo to může být jinak?

Přinášíme Vám video ze dne, kdy rtuť teploměru ukazovala -15°Celsia a i tak to byl velmi příjemný den ve školce na čerstvém vzduchu.

Pohádková atmosféra, co myslíte? 😉

Recenze

Ptáme rodičů na jejich názor, co jim vyhovuje a co by rádi změnili. Diskutujeme, hledáme společná řešení, ladíme detaily. V rámci dotazníkové akce s rodiči dětí přihlášených do LMŠ jsme je poprosili o pár slov, o zpětnou vazbu, o recenzi na Pecku, a tady je:

Provozní informace

Kapacita

0
dětí

Kapacita LMŠ je 16 dětí a po celý den budou s dětmi 2 dospělí.

Zázemí

Lesní mateřská škola má zázemí na adrese Lubina č. ev. 31, tedy kousek od Siberie, je zde oplocená, členitá zahrada s přístupem do lesa, kamny vytápěná útulná maringotka a celoročně obyvatelná chata, vyvýšený záhon na pěstitelské pokusy. Zázemí je pohodlně dostupné autem, autobusem i pěšky.

Pohled z cesty, ještě bez maringotky ukazuje, jak se to v Pecce krásně zelená.

Otevírací doba:

Pondělí – Pátek
8:00 – 15:30

Otevírací doba LMŠ Pecka je od pondělí do pátku od 7:30 do 15:30 hodin. Od školního roku 2023/2024 můžeme u nás vzdělávat i děti s povinným předškolním vzděláváním. Pohodový start docházky podporujeme individuálním adaptačním programem pro děti a jejich rodiče.

Děti mohou navštěvovat lesní mateřskou školu v režimu:

  • pětidenní docházka (pondělí až pátek)
  • třídenní docházka (pondělí, úterý, středa)
  • dvoudenní docházka (čtvrtek, pátek)

Denní harmonogram

8:00 – 8:30 příchod do lesní mateřské školy, přivítání, volná hra, povídání s průvodci
do 9:00 proběhne ranní kruh, společné přivítání, seznámení s programem dne
9:00 – 11:00 výprava po okolí včetně dopolední svačiny, svobodná hra, vzdělávací činnosti
11:00 – 12:00 hygiena, společný oběd
12:00 – 12:30 vyzvedávání dětí po obědě
12:30 – 14:30  odpolední odpočinek dětí, vzdělávací činnosti s dětmi předškolního věku
14:30 – 15:30 odpolední svačina dětí, svobodná hra na zahradě školy, rozloučení se a vyzvedávání dětí

Stravování

Celodenní stravování u nás ve školním roce 2023/2024 zajišťuje rodič.

Pecka nabízí možnost zprostředkování obědů za 62 Kč externím dodavatelem do vlastních termojídlonosičů. 

Preferujeme zdravé a pestré svačiny, protože chceme podpořit zdravý vývoj dítěte.

Stravování je rituál

Stravování není jen jídlo, je to společný čas, je to rituál, je to společenská událost a důležitá součást dne. 

Průvodci LMŠ

Taťána Soukalová

Ředitelka lesní mateřské školy
od 1. 5. 2024

Jsem velmi živý člověk a na své životní cestě přijímám nové příležitosti, poznávám nová místa a zažívám veselá dobrodružství. Originalitu a individualitu dětí jsem poznala u svých již dospělých synů. Volné chvíle trávím cestováním po blízkých městech, především prozkoumáváním pohodových kaváren a galerijních míst. A protože mám psíka, chodíváme do blízkých lesů nebo odpočíváme na zahradě.

Dětství jsem nejraději trávila před domem s kamarády. Chodívali jsme na „tajná místa“ do blízkých lesů, vedli jsme důležité debaty na průlezkách, hráli jsme různorodé hry a za deštivých dnů jsme si vyměňovali unikátní ubrousky nebo céčka. Lásku k řemeslu, lidové tvořivosti, sportu, hudbě a zahradničení jsem hltala od svého dědečka a otce. Se sestrou jsme každý rok jezdívaly na letní tábory, ze kterých mám dosud živé vzpomínky.

Jsem pedagog, během svého desetiletého působení v mateřských školách jsem získala znalosti v oblasti grafomotoriky, předčtenářské gramotnosti, Montessori pedagogiky, jsem školena v programu Začít spolu a využívám dovednosti jako logopedický asistent. S dětmi jsem sama sebou. Obohacujeme se vzájemně díky otevřenosti, upřímnosti, hravosti a čisté energie. 

Barbora Vlčková

Pedagožka

Jmenuju se Barča a jsem vystudovaný speciální pedagog. Moje praxe zatím čerpá pouze ze státních školek, kde jsem dříve pět let učila a děti zároveň učily mě. 🙂  Rok jsem průvodcovala v Lesním klubu Pecka.

Vyrostla jsem v táborovém světě, který mě natolik pohltil, že jsem se sama stala organizátorkou pobytových táborů. S ostatními vedoucími jsem tvořila pro děti svět, který naplňoval nejedno naše léto daleko v lese, pryč od komfortu a blíž sobě. Nyní jsem i mámou a stále se upevňuji v tom, jak velký smysl příroda pro ty nejmenší má.

Jako průvodce peckových dětí se těším, že budu pomáhat jim pochopit, jak svět kolem nás ale i v nás funguje a společně zažívat netradiční dobrodružství.

Michaela Marečková

Průvodkyně

Jmenuji se Míša, dětství jsem strávila na Kopané, kousek od Frenštátu pod Radhoštěm, kde momentálně s dcerou a s přítelem žijeme. Jsem kvalifikovaná chůva (profesní kvalifikace Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky autorizovaná MPSV) a jsem také asistentka pedagoga. Většinu času trávíme s dcerou v přírodě, v lese nebo v horách, kde objevujeme nová místa a okolí. Ráda jezdím na kole a čtu knihy s tématikou o rodičovství nebo seberozvoji. S dcerou máme kontaktní a respektující výchovu, nechávám volný průběh emocím, za které se žádné z dětí nemusí stydět. K dětem přistupuji s klidem, respektem a porozuměním.

Vašek Machula

Průvodce

Děti mi říkají Vašku a v prostředí vzdělávacích či socializačních institucí se pohybuji 8 let, zejména jako průvodce, nápomocník a dobrovolník. Oficiálně splňuji kvalifikaci Chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky. Jsem Frenštátský rodák, bydlím v chaloupce na kraji lesa s jezevčicí Klárkou. Přes práci v lesním klubu, výletové Vašky s Pátkem, přes program Věda nás baví, a Vzdělávání na tábořišti až k mé činnosti v rámci spolku Žasnem (s dětmi i dospělými), jsem se vyprofiloval až k ‚nemetodě“ tedy svojskému, individuálnímu přístupu k dětem, jakož i dospělým, založeném na porozumění, komunikaci, respektu a v prvé řadě soucitu ve smyslu sounáležitosti. Rád hraju na kytaru a čtu knihy nejrůznějšího žánru. Baví mě cyklistika a míčové sporty.

Lucie Píchová

Ředitelka lesní mateřské školy pro školní rok 2023/2024.
Od 1. 5. 2024 na mateřské dovolené.

Jsem máma. Jsem přístavem své rodiny. Jsem speciální pedagog.

Své profesní zkušenosti jsem čerpala v práci s dětmi ze sociálně vyloučených lokalit, dětmi a dospělými se zdravotním postižením či zdravotním znevýhodněním a v neposlední řadě jsem působila jako školní speciální pedagog na běžné základní škole.  Od každého z nich jsem se naučila, že je nutné mít vytvořen prostor bezpečí, aby každý mohl s důvěrou růst a rozvíjet to, co zrovna potřebuje.

Jako dítě jsem trávila čas o prázdninách s rodiči objevováním tajů a zákoutí ČR. U prarodičů na venkově, v lese, kde se dospělí věnovali práci, my jako děti měli volbu se přidat, pomoci nebo si hrát a zkoumat. Na tu flow s láskou vzpomínám, ráda ji pozoruji a dopřávám synovi při jeho objevování světa.

Stejně jako zraju, mění se i mé koníčky, rozmanitost však zůstává. Nyní mě můžete vidět s jehlou v ruce či u šicího stroje, s dobrou knihou a kávou, v přítomnosti mých přátel, rodiny, při jízdě na kole či procházce v přírodě, na horách.

Rozhodla jsem se stát ředitelkou Lesní mateřské školy Pecka, jelikož cítím, že Pecka je pro mě a mou rodinu cesta, jak hlouběji zakořenit v místě, kde žijeme a také možností spoluvytvářet prostor, kde se respektujeme ve své jedinečnosti.

Náš tým průvodců se průběžně vzdělává v tématech spojených s prací s dětmi předškolního věku: nenásilná komunikace, lesní pedagogika, jak na řešení nepříznivých výchovných situací z pedagogicko-psychologického hlediska.

V Lesní mateřské škole Pecka preferujeme respektující přístup, nenásilnou komunikaci a svobodnou hru. Oslovilo Vás to? Níže najdete pár tipů na literaturu, která se zabývá danou tématikou:

DANIŠOVÁ, J., DANIŠ, P. Svobodná hra: jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti. Praha: Smart Press, 2020. ISBN 978-80-88244-17-2.

GORDON, T., Výchova bez poražených: řešení konfliktů mezi rodiči a dětmi. Praha: Malvern, 2012. ISBN 978-80-87580-06-6.

KOPŘIVA, P., NOVÁČKOVÁ, J., NEVOLOVÁ, D., KOPŘIVOVÁ, T. Respektovat a být respektován. Kroměříž: Spirála, 2008. ISBN 978-80-904030-0-0.

NOVÁČKOVÁ, J., NEVOLOVÁ, D. Respektovat a být respektován: cesta k sebeúctě a zodpovědnosti. Praha:Peoplecomm, 2020. ISBN 978-80-87917-71-8.

ROSENBERG, M. B., Nenásilná komunikace: řeč života. Praha: Portál, 2022. ISBN 978-80-262-1785-5.

Ceník

Platí se paušálně měsíc dopředu. Platbu je potřeba provést bankovním převodem nejpozději do 1. dne měsíce, který předchází měsíci docházky, za který se příspěvek platí, tj. příspěvek na říjen je třeba uhradit do 1. září. Jako variabilní symbol uvádějte datum narození dítěte ve formátu RRRRMMDD.

Časté dotazy

Lesní mateřská škola Pecka je registrovaným školním zařízením, tedy podléhá zákonu § 50 zák. č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, proto vyžadujeme potvrzení od lékaře o povinném očkování. Toto se nevztahuje na předškoláky.

Ano.

Jsme lesní mateřská škola zapsaná v Rejstříku škol a školských zařízení MŠMT ČR, což nám umožňuje přijímat děti v povinném předškolním vzdělávání.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám, rádi vám odpovíme.