Lesní klub Pecka

Pecka je lesní klub pro děti ve věku 3-6 let, které si rády hrají, tvoří či bádají venku a bude jim dobře v menší partě kamarádů a přátelských, kvalifikovaných průvodců.
Pecka má zázemí ve vytápěné chatce a v maringotce, s oplocenou zahradou ve Frenštátě pod Radhoštěm. 

Jsme členy Asociace lesních mateřských škol. Připojujeme se k Etickému kodexu pedagoga lesní mateřské školy.

O klubu

Přírodu považujeme za zdravé a inspirativní prostředí pro tělesný i duševní rozvoj dětí. Věříme, že je nejlepším hřištěm, učebnou a zároveň i učitelem. Dění v lesním klubu se odvíjí od koloběhu roku, děti tráví velkou část dne venku a pracují převážně s přírodními materiály. V přírodě mohou objevit svou jemnou stránku a mohou se i fyzicky tužit.

Příroda je pro nás inspirativním zdrojem, zároveň se nechceme schovávat v houští před moderním světem. Pedagogický koncept a denní programy proto u nás zahrnují svobodnou hru venku, edukativní, hudební, sportovní a kreativní činnosti bez tlaku na výkon či výsledek. Plánujeme výpravy do okolí, za kulturou, regionálními tradicemi, řemesly. Chceme děti seznamovat s inspirativními lidmi, zajímavostmi a nabízet jim tak pestrou paletu obohacujících podnětů.

Věříme, že každé jadérko pozná svůj vhodný čas, kdy zapustí kořínky, otevře se novým podnětům a klíčící zájem nechá růst.

Věříme, že uvnitř dětí je čistá radost, zdravá síla a upřímná chuť objevovat svět. Jsme tady, abychom jim pomohli růst v bezpečném, připraveném prostředí, s podporou ukotvených průvodců a přátelské komunity dětských kamarádů i fandících rodičů. Nechceme děti během jejich klíčení a růstu šlechtit, ohýbat (dokud jsou mladé), ani na ně roubovat cizí očekávání. Nepoměřujeme rychlost ani výsledky, fandíme autentičnosti, respektujícímu chování a nenásilné komunikaci. Nechceme nepřipravené jadérko tlačit, aby už už předvedlo, co v něm je. Dáme rozvoji dětí potřebnou volnost, trpělivost, důvěru. Podpoříme je v překonávání výzev, společně s kvalifikovanými průvodci budeme připraveni pomoci a poradit, když to bude potřeba.

„Rostu z Pecky!"

Důležitá je pro nás ekologie a udržitelnost, snažíme se tyto zásady používat co nejvíce. Děti si u nás hrají převážně s přírodními materiály, ale mají k dispozici i hračky, kostky, stavebnice, stolní hry, hudební nástroje, pomůcky pro kreativní tvoření všeho druhu a nářadí vhodné pro děti.

Zároveň bez rozpaků přiznáváme, že občas je fajn přečíst si pohádku v teploučku nad voňavým čajem, nebo postavit městečko z kostek na koberci v zázemí chaty. A dát si tam po obědě odpočinkovou pauzu, třeba ke spánku ve spacáčku. V chatce máme vlastní kuchyňku pro chystání svačinek a společné kulinářské nápady.

Děti objevují přírodu pod laskavým vedením průvodkyň.

Věříme, že každé jadérko pozná svůj vhodný čas, kdy zapustí kořínky, otevře se novým podnětům a klíčící zájem nechá růst. Jsme tady proto, abychom uvnitř ukryté bohatství pomohli najít, dobře poznat, přijmout a povzbudit k dalšímu rozvoji.

Dospělí jsou pro děti pak průvodci na jejich objevné cestě i v sociálních dovednostech. Při konfliktech mezi dětmi průvodci nesoudí, nehledají viníka, nemanipulují, ani neřeší za ně, ale jednoduše pojmenují, co vidí, aby mohli děti najít svá vlastní řešení. Při vzdělávacích aktivitách průvodci využívají přirozené dětské zvídavosti a opírají se o vnitřní motivaci dětí. Dítě nijak nehodnotí, ale podporují v jeho sebeuvědomění. Respektují individuální potřeby dítěte a učí jej respektovat druhé. Nedílnou součástí je samostatnost dítěte; dítě si svou činnost vybírá povětšinou samo, rozhoduje si, na co je připravené, spolurozhoduje o cíli výpravy a učí se zvládat sebeobsluhu – ve stylu pomoz mi, abych to dokázal sám. Děti nejsou srovnávány a důraz je kladen na nerivalitní aktivity.

U studny se děti učí spolupráci, jeden čepuje a druhý zachytává.

Galerie

Provozní informace

Kapacita

0
dětí

Kapacita lesního klubu je 16 dětí a po celý den budou s dětmi 2 dospělí.

Zázemí

Lesní klub má zázemí na adrese Lubina č. ev. 31, tedy kousek od Siberie, je zde oplocená, členitá zahrada s přístupem do lesa, celoročně obyvatelná chata, vyvýšený záhon na pěstitelské pokusy. Zázemí je pohodlně dostupné autem, autobusem i pěšky.

Pohled z cesty, ještě bez maringotky ukazuje, jak se to v Pecce krásně zelená.

Otevírací doba:

Čtvrtek – Pátek
7:30 – 15:00

Otevírací doba Lesního klubu Pecka je Čt-Pá 7:30-15 hodin. Pro školní rok 2022/2023 předškoláci pouze v režimu individuálního vzdělávání, tedy zapsaní do kmenové Mateřské školy. Pohodový start docházky podporujeme individuálním adaptačním programem pro děti a rodiče.

Děti mohou navštěvovat lesní klub v režimu dvoudenní docházky, tedy čtvrtek + pátek

Denní harmonogram

7:30-8:30 příchod do lesního klubu, volná hra, povídání s průvodci
do 9:00 proběhne ranní kruh, přivítání, seznámení s programem dne
9:00-12:00 výprava po okolí včetně dopolední svačiny, svobodná hra, popřípadě řízené aktivity
12:00 společný oběd a následuje odpočinek
12:30-12:45 vyzvedávání dětí po obědě
do 15:00 hodin pedagogická práce s předškoláky, volnější program, rozloučení se a těšení na další den

Stravování

Dopolední svačinu zajišťují rodiče. Doporučujeme něco vhodného do terénu, láhev s pitím, prosíme, aby rodiče dávali dětem zdravé svačiny. 

Stravování je rituál

Pitný režim bude v zázemí klubuv zimě teplý čaj, v létě osvěžující ovocné pití, voda, bylinný čaj, apod.

Oběd a odpolední svačinu zajišťuje Pecka. Stravování není jen jídlo, je to společný čas, je to rituál, je to společenská událost a důležitá součást dne. Dětem obstaráme vhodné stravování pro děti předškolního věku.

Průvodci

Náš tým průvodců se průběžně vzdělává v tématech spojených s prací s dětmi předškolního věku: nenásilná komunikace, lesní pedagogika, jak na řešení nepříznivých výchovných situací z pedagogicko-psychologického hlediska, efektivní uplatňování znalostí o vývojových etapách a socializaci dítěte, a další.

Je pro nás důležité, aby rodiče byli na stejné vlně, co se týká konceptu školky, proto všem rodičům doporučujeme knihu Respektovat a být respektován, Nenásilná komunikace, Svobodná hra, Výchova bez poražených a další.

Naše průvodkyně se neustále vzdělávají.

Michaela Marečková

Jmenuji se Michaela Marečková je mi 24 let. Dětství jsem strávila na Kopané, kousek od Frenštátu pod Radhoštěm, kde momentálně s dcerou a s přítelem žijeme. Mám vystudovanou střední školu cestovního ruchu s maturitní zkouškou a dále jsem absolvovala kurz asistenta pedagoga. Většinu času trávíme s dcerou v přírodě, v lese nebo v horách, kde objevujeme nová místa a okolí. Ráda jezdím na kole a čtu knihy s tématikou o rodičovství nebo seberozvoji. S dcerou máme kontaktní a respektující výchovu, nechávám volný průběh emocím, za které se žádné z dětí nemusí stydět. K dětem přistupuji s klidem, respektem a porozuměním.

Naše průvodkyně se neustále vzdělávají.

Barbora Vlčková

Jmenuju se Barča a jsem vystudovaný speciální pedagog. Moje praxe zatím čerpá pouze ze státních školek, kde jsem dříve pět let učila a děti zároveň učily mě. 🙂 Vyrostla jsem v táborovém světě, který mě natolik pohltil, že jsem se sama stala organizátorkou pobytových táborů. S ostatními vedoucími jsem tvořila pro děti svět, který naplňoval nejedno naše léto daleko v lese, pryč od komfortu a blíž sobě. Nyní jsem i mámou a stále se upevňuji v tom, jak velký smysl příroda pro ty nejmenší má. Jako průvodce peckových dětí se těším, že budu pomáhat jim pochopit, jak svět kolem nás ale i v nás funguje a společně zažívat netradiční dobrodružství.

Naše průvodkyně se neustále vzdělávají.

Lucie Hoffmanová

Jmenuji se Lucie a čas s dětmi mě vždy naplňoval. Jezdila jsem po cele ČR na lyžařské výcviky, školy v přírodě a adaptační kurzy. Když už jsem se rozhodla na chvíli necestovat, přišel mi do života chlapec, kterému jsem dělala chůvu cele tři roky. Ve volném čase kromě cestování mám ráda kolo, snowboard, hory a velice ráda tvořím a kreslím. Na Vaše děti se budu těšit v Lesní školce.

Ceník

Dvoudenní docházka, tedy čtvrtek + pátek je za 3 000 Kč měsíčně.

Denní stravné zahrnující chutný oběd, odpolední svačinu z Pecky a celodenní pitný režim činí 78 Kč

Platí se paušálně měsíc dopředu. Platbu je potřeba provést bankovním převodem nejpozději do 1. dne měsíce, který předchází měsíci docházky, za který se příspěvek platí, tj. příspěvek na říjen je třeba uhradit do 1. září. Jako variabilní symbol uvádějte datum narození dítěte ve formátu RRRRMMDD.

Časté dotazy

Lesní klub Pecka není registrovaným školským zařízením, tedy nepodléhá zákonu § 50 zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, proto nevyžadujeme potvrzení od lékaře o povinném očkování.

Aktuálně jsme lesní klub, povinnou předškolní docházku u nás plnit nelze. Vaše dítě k nám může docházet, pokud je zapsáno na individuálním vzdělávání v kmenové MŠ.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám, rádi vám odpovíme.